W ostatnich latach w naszym prawodawstwie znalazły się przepisy dotyczące certyfikatów energetycznych. Tego typu certyfikaty to dokumenty, jakie poświadczają o tym, jak dużo energii zużywa jakiś budynek. Przede wszystkim to dotyczy ogrzewania w zimie, gdyż na to najwięcej będzie potrzeba prądu, gazu czy węgla.

Ale też przy audycie pod uwagę jest brana klimatyzacja, wentylacja czy podgrzewanie wody użytkowej, to znaczy wszystko to co jest potrzebne do zapewnienia odpowiedniego komfortu mieszkania. A w zależności od tego, jak wykonano dany budynek, to energetyczne zapotrzebowanie może się ogromnie różnić. Wystarczy że będą nieszczelne okna i brak izolacji ścian, aby kilka razy więcej płacić niż przy nowoczesnym domu.

Obecnie tego typu świadectwa są wymagane dla budynków, jakie zostały postawione po roku 2009. W przypadku starszych świadectwo potrzebne będzie jedynie wtedy, gdy się będzie je chciało wynająć albo sprzedać. Jeśli takiego dokumentu nie będzie, to właściciel naraża się na grzywnę wynoszącą nawet do 5 tysięcy. Jednak być może i to się w niedługim czasie zmieni, gdyż zmiany idą w taką stronę, aby każdy obiekt został pod tym kątem sprawdzony.

Samo zrobienie świadectwa nie jest bardzo skomplikowane, musi się tym jednak zająć osoba posiadająca odpowiednie pozwolenia. Taką bez problemów można znaleźć czy to przez ogłoszenia w prasie, czy wpisując w wyszukiwarce słowa Audyt energetyczny budynku, a następnie przeglądając otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY