Najróżniejsze wagi są często spotykane w dużej ilości miejsc. Dość powszechnie korzysta z nich chociażby handel, lecz stosowane są też również w laboratoriach czy przez jubilerów. Urządzenia te taką także bardzo różne gabaryty i zakresy. Najmniejsze operują na setnych czy dziesiątych grama, a największe z nich mogą zważyć nawet kilkadziesiąt ton. Jednak aby tego typu wagi mogły być legalnie używane, to spełniać one muszą szereg parametrów technicznych.

Przede wszystkim dotyczy to precyzji i dokładności, lecz również i ogólnego stanu technicznego. Jeśli będzie się kupować zupełnie nową wagę, to jest ona skalibrowana przez producenta. To oznacza, że już na etapie produkcji wszystko dokładnie sprawdzono, i takie urządzenie może być stosowane zgodnie z wytycznymi. Okres takiego zalegalizowania, w przypadku typowych wag handlowych wynosi dwa lata, a potem takie badanie jest do powtórzenia.

Bierze się to z faktu, że podczas użytkowania niektóre z mechanizmów mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu, a jeżeli będą one miały wpływ na wynik pomiaru, to trzeba coś z tym zrobić. Jeżeli legalizacja wag analitycznych nie będzie pozytywna, to urządzenie albo jest naprawiane, oczywiście pod warunkiem że będzie taka możliwość, albo zutylizowane. Nie warto lekceważyć sobie tego obowiązku, ponieważ za użytkowanie sprzętu bez legalizacji można się narazić na jakąś karę. Koszty takiego sprawdzenia nie są wysokie, a przy pozytywnym wyniku kolejne badanie będzie za kolejne dwa lata.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY