Dla większości osób jednym z głównych zakupów przed świętami jest żywa choinka. W ostatnich czasach takie drzewka cieszą się coraz większym zainteresowaniem, gdyż posiadają one sporo ważnych zalet. Przede wszystkim zapewniają one zupełnie inną atmosferę w domu niż choinki sztuczne. Są gatunki, które przez parę tygodni potrafią pięknie pachnieć aromatem żywicy, przez co poczuć się wtedy można jak w najprawdziwszym lesie. Poza tym każda żywa choinka jest jedyna i niepowtarzalna, co też jest dużą zaletą w porównaniu do sztucznych. Kolejną ważną kwestią będzie ekologia, na którą obecnie zwraca się coraz większą uwagę.

Jodły czy świerki uprawiane są w specjalnych hodowlach, gdzie przez kilka lat rosną, stanowiąc dom dla dużej ilości owadów i zwierząt. W związku z tym że są to sztuczne plantacje, to w żaden sposób nie jest niszczone naturalne środowisko, a zagospodarowuje się w ten sposób na przykład nieużytki, które nie miałyby innego zastosowania. Dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, jaką trzeba sprawdzić podczas zakupu choinki jest to, skąd pochodzi. Każdy ze sprzedawców posiadać powinien dokumenty poświadczające pochodzenie, jeżeli ich nie chce pokazać, to jednak lepiej poszukać innego miejsca.

Samych choinek szukać można w różnych miejscach. Dużym zainteresowaniem przede wszystkim się cieszą rozmaite markety, tam przeważnie jakieś stoisko z choinkami się znajdzie. Można też zaglądać na place targowe i bazary, oraz oczywiście wykorzystać internet. Jeżeli w wyszukiwarce się wpisze hasło świerk cięty hurt śląskie, to się otrzyma adresy firm, w których zamówić można żywą choinkę, albo pojedynczą, albo jakąś ich większą ilość. Ponieważ aktualnie w sprzedaży jest parę gatunków choinek, to warto poznać czym się one charakteryzują i wybrać najbardziej odpowiedni.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były pospolite świerki, jakie są niedrogie, posiadają przyjemny, żywiczny zapach, ale także jedną dużą wadę. To znaczy po niedługim czasie zaczynają wypadać z nich igły, i trzeba je niestety regularnie sprzątać. Pozostałe gatunki świerków, to znaczy kłujący i srebrzysty, mają już znacznie trwalsze igły, lecz one nie cieszą się taką popularnością. Zapewne dlatego, że od paru lat najchętniej są wybierane jodły kaukaskie. Ten gatunek choinki nie rośnie u nas naturalnie ze względu na nieco inne wymagania, ale na plantacjach da się go uprawiać. Jodły mają gęste, zielone gałęzie, i bardzo ładnie się prezentują nawet z niedużą ilością ozdób.

Przeważnie w każdym punkcie sprzedaży dostępne będą drzewka w różnych wielkościach. Dlatego też warto się dobrze zastanowić, czego się będzie potrzebować, i wybrać najbardziej odpowiednią. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, żeby drzewko było świeżo ścięte i miało ładne, nie wysuszone gałęzie. W części punktów sprzedaży drzewka zaczynają się pojawiać już początkiem grudnia, i w takich sytuacjach na święta już niekoniecznie będą one w dobrym stanie. Po zakupie choinki trzeba ją przystosować odpowiednio do temperatur panujących w mieszkaniu. Niezwykle istotne jest także jej trzymanie w pojemniku z wodą, co znacznie wydłuży czas świeżości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY