Na początku 2023 roku zrobiło się małe zamieszanie wśród właścicieli domów i mieszkań, związane z wprowadzaniem energetycznych świadectw. Świadectwa takie obowiązywały już wprawdzie od iluś lat, lecz dotyczyły wyłącznie właścicieli budynków postawionych po roku 2009. Obecnie zmienione przepisy naniosły ten obowiązek na wszystkie budynki, lecz na razie wyłącznie wtedy, gdy one będą wynajmowane czy sprzedawane.

Z tego też powodu nie ma co szukać od razu w pośpiechu kogoś kto takie świadectwo zrobi, ponieważ będzie ono potrzebne dopiero w przypadkach wyżej wymienionych. Co oczywiście nie oznacza, że przepisy nie zmienią się za jakiś czas, i jednak każdy będzie musiał je wykonać. Obecnie nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ na rynku jest wielu fachowców, jacy się tym zajmują.

Można ich łatwo wyszukać na przykład w internecie, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła audyty energetyczne czyste powietrze i przeglądnięciu zwróconych wyników. Jeżeli będzie chodziło o ceny, to zbyt wysokie one nie są, z reguły w kwocie pięciuset złotych taki dokument się powinno zrobić. Sporo zależeć też będzie od wielkości danej nieruchomości oraz tego, gdzie ona leży. Samo świadectwo ma na celu poinformować, jakie jest zapotrzebowanie konkretnego obiektu na energię, niezbędną do grzania, chłodzenia, wentylacji czy ogrzewania wody. Z reguły w tego typu dokumencie się także umieszcza zalecenia związane z możliwościami poprawy pewnych elementów, co zmniejszy koszty wiążące się ze zużyciem energii.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY