Najbardziej powszechnym oraz zarazem modnym rodzajem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu poprawienia właściwości, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W przypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych wyżej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie produkuje się także inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, jaką otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku napotykamy dużo rodzajów towarów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się wyjątkowy proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych elementów fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a także zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: normalną, wyższą czy też najwyższą. Poprzez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco i szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym lub narzędziowym.

br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY