Zawód projektanta przynależy do grupy profesji prestiżowych oraz docenianych. W znaczącym stopniu wpisuje się w paletę zawodów artystycznych. Dlatego także studia architektoniczne są zawsze oblegane oraz o jedno miejsce ubiega się kilkoro kandydatów. Ilość kandydatów na jedno miejsce zależy także od uczelni, najwięcej chętnych mają w większości wypadków politechniki : warszawska, wrocławska, gdańska.

By zostać architektem trzeba posiadać zdolności plastyczne, wyobraźnie przestrzenną, pomysłowość twórczą, niemniej jednak także totalnie praktyczne umiejętności związane z naukami fizycznymi i matematyką.

Dzieła architektoniczne powstają jednakże nie tylko za sprawą pracy inżynierów projektantów. Identycznie ogromną, jak architekci, rolę do odegrania mają wykonawcy, a w takim razie budowlańcy, jacy absorbują się różnorodnymi istotnymi sprawami, jak compacted clay liner. Kształcenie w tym zawodzie odbywa się na przeróżnych poziomach. Można podjąć studia wyższe na kierunku budownictwo lądowe, które prowadzone jest na studiach technicznych. Tak nazwany średni personel budowniczy rekrutuje się spośród absolwentów techników budowlanych oraz szkół zawodowych.

Ostatnimi czasy na rynku budowlanym widoczny jest kłopot z tego rodzaju pracobiorcami. Wynika on z faktu likwidacji dużej grupy szkół zawodowych i techników. Robotnikiem budowlanym ma okazję być właściwie każdy chętny, też bez kwalifikacji, tudzież zawód murarza, tynkarza czy cieśli budowlanego wymaga już posiadania stosownych, i to nie małych, umiejętności.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY