Blachy odnajdują przeznaczenie w lokalizacjach wyjątkowo narażonych na niekorzystne działanie środowiska oczywistego. Najczęstszym zastosowaniem tego rodzaju blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bez ustanku stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Żeby zapobiec niszczeniu dachów, należy realizować ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym zakresie.

Sprawiedliwy i troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi – tam jest też informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Oczekiwania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, przechowywania oraz konserwacji. By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, należy dokumentnie respektować dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wielce narażone na działanie szkodliwych elementów środowiskowych. Niszczyć je może słońce, deszcz, wiatr, a też znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne i mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch minionych nieraz skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów oraz mchów nie wynika niemniej jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je niebywale błyskawicznie usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się z reguły na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub w cieniu drzew. By je usunąć, najporządniej jest stosować szczególne środki przeciw porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy zastosowaniu trafnych środków ostrożności. Bez jakiegokolwiek ale wypada pamiętać o tym, iż są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie jakichkolwiek problemów z usuwaniem mchów z blach wypada skontaktować się z producentem lub kompetentnymi monterami.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY